PASAULIS
KITAS VAIKO


Ankstyvą gruodžio rytmetį, kai už lango žemę sukaustė šaltis ir sniegas, o saulutę paslėpė tamsa, žibintu nešinas mažą šviesos ir šilumos spindulėlį, į vaikų širdeles pasibeldė nykštukas Žibintininkas. Taip gruodžio 4d. prasidėjo logopedžių Dianos Raubienės ir Aušros Stoškienės bei mokytojų Ingridos Jurevičienės ir Dainos Jonavičienės organizuotas projektas ,,Paklausyk, vaikeli, kaip skamba žodeliai“, kuris subūrė 3 specialiosios ir 8 lavinamosios klasės mokinius aktyviai kalbinei-meninei-kūrybinei veiklai.
Nykštukas tamsoje pakvietė visus mokinius uždegti žibintus, susėsti į draugišką ratą ir paklausyti pasakojimo apie tamsos viešpatavimą žemėje ir šviesos kovą su ja, apie saulėgrįžos laukimą, susikaupimą ir ramybę. Pamačiusi languose žybsinčias švieseles, netrukus į duris pasibeldė Sniego Karalienė. Klausydami viešnios iš šiaurės pasakos, projekto dalyviai atliko nuotaikingas kalbines – kūrybines užduotis, mokėsi naujų rato žaidimų, minė mįsles, minkles...
Išdalindamas vaikams sapnų maišelius, Nykštukas pasiūlė atskleisti jų paslaptį. Nusiteikę kūrybai ir fantazavimui, pamokų ir logopedinių pratybų metu mokiniai žaidė žodžiais, posakiais, rimais, mintimis, judesiais, mimika, potėpiais, nustebindami save ir kitus. Panaudojant R. Štainerio metodikos elementus, paremtus pojūčiais patiriamu pasaulio pažinimu, vaizduotės ir fantazijos lavinimu, situacijos išgyvenimu, ugdytiniai plėtojo kūrybiškumą, sakytinio kalbėjimo patirtį, lavino smulkiosios motorikos įgūdžius, tobulino kalbinį kvėpavimą.
Susitikę popietėje ,,Sapnų išsipildymas“, projekto dalyviai aptarė ir pristatė trijų dienų veiklą: grožėjosi vieni kitų sukurtomis judančių spalvų pasakomis, eilėraščių iliustracijomis, dekoruotomis vardo raidelėmis, sekė pirštukų pasakėles, sudėjo žodžius iš ,,gyvųjų raidžių“, taisyklingai įvardindami veiksmus, aprengė nykštuką, stebėjo pasaką ,,Svetimi pėdsakai“.
Projektinės veiklos metu kuriant ir veikiant drauge, buvo skatinamas mokinių kalbinis aktyvumas, draugiški tarpusavio santykiai, džiugiai išgyvenami gamtos pokyčiai, švenčių laukimas.
Nepailsdama sukasi metų rato karuselė, kviesdama visus džiugiai išgyventi gamtos pokyčius. Projekte ,,Paklausyk, vaikeli, kaip skamba žodeliai“ smagiai sutikę žiemą, 3 specialiosios ir 8 lavinamosios klasės mokiniai pavasario ženklų laukė ilgai – iki pat balandžio. Logopedžių Dianos Raubienės ir Aušros Stoškienės bei mokytojų Ingridos Jurevičienės ir Dainos Jonavičienės suburti antrajam projekto etapui, jie tapo pavasario šaukliais. Pasitelkus pavasario žadinimo idėjas, buvo organizuojama aktyvi ugdytinių kalbinė – meninė – kūrybinė veikla.
Pirmąją projekto dieną visus, kas per žiemą tūnojo, miegojo pažadino Saulutė. Jos spinduliukų palytėtos atgijo boružėlės, iš savo požemių rūmų išropojo darbštuolės skruzdėlytės, sudūzgė bitutės, sumirgėjo spalvoti drugelių sparneliai... Saulutė prikėlė ir žolynus, ir gėles... Viešnios pakviesti į ratelį, siedami muziką, kalbą ir judesį vaikai garmėjo upeliu, šiureno pavasariniu vėjeliu, nudundėjo pirmuoju griaustiniu, šiltu lietučiu suskambėjo...
Smagiai nusiteikusių draugų pažadintas, į pavasarinį šurmulį įsijungė jau vaikų pažįstamas Nykštukas. Linksmasis girios gyventojas projekto dalyviams padėjo įspėti įvairaispalvių debesėlių paslaptis: mindami mįsles, kurdami sakinius, žaisdami žodžiais ir posakiais vaikai prisiminė metų laikų seką, pavasario požymius, šventes, paukštelių giesmes. Nykštuko kraitelė taip pat nebuvo tuščia – jis draugus pakvietė į savo dirbtuvėles, kuriose pamokų ir logopedinių pratybų metu prašė kurti, fantazuoti, pasakoti, žaisti, mėgdžioti.
Trečiąją projektinės veiklos dieną mokiniai susirinko nešini savo darbeliais: jų rankelėse puikavosi iliustruoti paronimų ir antonimų žodynėliai, knygelė ,,Smalsiojo kamuoliuko kelionė“, pagaminti margaspalviai sparnuočiai, papūstžandės varlytės. O kaip nuostabiai pragydo paukščių choras! Sučiulbo, sučiauškėjo – kiekvienas savo giesmelę užtraukė. Giedodami sparneliais plojo, uodegėles kraipė, snapelius žiojo kiek tik gali. Visi pasigedo tik Saulytės. Bet ji, negalėdama vienoje vietoje ilgai užsibūti, savo geltonąjį skėtį paliko. Čia ir užduotėlę vaikai rado, o sėkmingai ją atlikę, net šimto žodžių pynę nupynė. Trečiokai dar puikią pavasarinę pirštukų pasakėlę sekė, aštuntokai linksmo šokio visus mokė, ,,gyvosios raidės“ nekantravo, norėdamos kuo greičiau žodį ,,pavasaris“ užrašyti... Pristatę nuveiktus darbus, drauge pasilinksminę, projekto dalyviai pažadėjo kartu ir rudenį pasitikti – Mažylių rudens pasaką pasekti.
Atskubėjęs ruduo atnešė šaltą vėją ir iš apniukusio dangaus sidabrinėmis gijomis krentantį lietų. Gęstančiame rudens spalvų margumyne tai šen, tai ten vis dar nušvinta saulės bučinys, kviečiantis susiburti, pasibičiuliauti, didesniame draugų būryje įdomiai laiką praleisti, naujų dalykų sužinoti ir išmokti.
4 specialiosios ir 9 lavinamosios klasės mokiniai dar pavasario projektinėje veikloje pažadėjo kartu rudens pasaką pasekti, todėl logopedžių Dianos Raubienės ir Aušros Stoškienės bei savo mokytojų Dainos Jonavičienės ir Ingridos Jurevičienės pakviesti noriai įsitraukė į projekto ,,Paklausyk, vaikeli, kaip skamba žodeliai“ trečiojo etapo ,,Rudenės krepšelio vėrinėlis“ veiklą.
Kartu su ištikimuoju draugu Nykštuku pažaidę jau ritualu tapusį pasisveikinimo žaidimą, mokiniai išgirdo tylų beldimą – auksu žėrinčių lapų taku atšiureno Rudenė. Viešnia pakvietė projekto dalyvius pasivaikščioti po margaspalvį mišką. Muzikos ir judesio dermėje jie klausėsi šiaurinio vėjo gausmo, vienišų paukščių šauksmo, pavargusių medžių skundo, brido per upelį, lipo per akmenėlius, padėjo miško gyventojams rinkti žiemos atsargas... Vaikams nuobodžiauti neleido Rudenės krepšelyje šurmuliuojančios rudens gėrybės – kiekviena jų po užduotėlę slėpė. Surengę varžytuves ,,Neieškok žodžio kišenėje‘, mokiniai vienas už kitą aktyviau galvojo žodžius, prasidedančius nurodytu skiemeniu, sukeisdami skiemenis vietomis, numesdami po vieną raidę, skaitė naujus žodžius. Žaisdami rato žaidimą, ne tik smagiai pasimankštino, bet ir galybę žodžių su dvibalsiais sugalvojo. Pasiskirstę į komandas, tarsi darbštuoliai voriukai vaikai nėrė ,,Siūlų voratinklį“, kuriame perskaitė netikėčiausius sakinius.
Parsinešę į klases Rudenės dovanotus krepšelius su užduotimis, projekto dalyviai tris dienas uoliai darbavosi Nykštuko dirbtuvėlėse: mokėsi naujų pirštukų žaidimų ir pasakėlių pagal R. Štainerio metodiką, nepristigo išradingumo kurdami knygeles, rudens paveikslus, žodžių žemėlapius...
,,Tai smagi rudens dienelė!“- tvirtino visi, susirinkę į baigiamąją projekto popietę ir džiaugėsi, galėdami vieni kitiems parodyti, ką naujo sužinojo, kokius kūrybinius darbus atliko, kaip savo kalbą lavino. Nykštuko pakviesti, vaikai pristatė spalvingą knygelę, kurioje susitikę du žodeliai virto nauju ilgu žodžiu. Ketvirtokų ir devintokų iliustruotose knygelėse apsigyveno žmonių vardai ir pavardės, gyvūnų vardai, šalių, miestų, upių, gatvių pavadinimai. Energingasis Nykštukas kartu su vaikais žodį ,,ruduo“ iš gyvųjų raidžių sudėliojo. Logopedinių pratybų metu sukurtame rudens paveiksle medžiai ir krūmai pasipuošė vasaros spalvas sugėrusiais lapais, pasiklydę paveikslėliai žodžių žemėlapyje surado savo draugus ir susibūrė į gražų ratą. Pristatę Rudenės pavestas užduotis, mokiniai miklino pirštelius žaisdami ,,Kriaušių rinkimą“, kūno kalba ir mimika inscenizavo pasakėlę ,,Rudens rytas“, supynė metų laikų grandinėlę. Atsisveikindamas Nykštukas padėkojo visiems projekto dalyviams ir pažadėjo dar sugrįžti.
Mokyklos bendruomenei pristatyta projektinėje veikloje atliktų darbų parodėlė džiugiai sveikino ir kvietė visus stabtelėti, pasižiūrėti, nusišypsoti....
Logopedės Aušra ir Diana
Projekto ,,Paklausyk, vaikeli, kaip skamba žodeliai" I etapas
,,Mažylių žiemos sapnai..."
Projekto ,,Paklausyk, vaikeli, kaip skamba žodeliai" II etapas
,,Mažyliai atrado pavasarį..."
Projekto ,,Paklausyk, vaikeli, kaip skamba žodeliai" III etapas
,,Rudenės krepšelio vėrinėlis"


